Fuar Sektöründen Haberler

Veri Tabanımızdaki Haber Sayısı: 3835 


Akyurt Fuar Merkezi Projesinde Belirsizlik Akyurt’taki fuar alanı için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığındaki şirket yönetim kurulu toplantısına TOBB, ATO ve ATB başkanları katılmayınca toplantıdan ‘Olağanüstü Genel Kurul’ kararı çıktı. Ayrıca, toplamı 75 milyon 250 bin lira olan şirket sermayesindeki payların tamamının da 27 Şubat’taki olağanüstü toplantıya kadar ödenmesi kararlaştırıldı.

 

Akyurt’ta temeli atıladıktan sonra hiçbir çalışma yapılmayan Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi’nin şirket yönetim kurulu, önceki gün toplandı.

 

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Melih Gökçek başkanlığındaki toplantıya Ankara Sanayi Odası(ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ile Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı(ANKESOB) Mehmet Yiğiner’in katıldığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Gürsel Baran ile Ankara Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Faik Yavuz’un ise katılmadığı belirtildi.

 

3’ÜNCÜ KEZ KATILMADILAR

 

TOBB, ATO ve ATB başkanlarının 3’üncü kez toplantıya katılmaması üzerine şirketin genel kurulu, 27 Şubat’ta olağanüstü toplantıya çağrıldı. Toplantıda ayrıca, sermayesi 75 milyon 250 bin lira olan şirketin her bir pay sahibinin hissesine düşen kısmın tamamının da en geç 27 Şubat 2017 tarihine kadar ödenmesi kararlaştırıldı.

 

GECİKMENİN SORUMLULUĞUNU TAŞIYORLAR

 

Toplantıya katılan yönetim kurulu üyelerinin oybirliğiyle alınan yönetim kurulu kararları ise özetle şöyle: 
“Ankara’nın fuar alanına ihtiyacı açıktır. Bu kuruluşlar toplantılara katılmayarak, fuar alanının yapımının gecikmesinin sorumluluğunu taşımaktadırlar. Bu işin daha fazla gecikmesine neden olmamak için şirket genel kurulunu toplamak, zaruret haline gelmiştir. Daha evvel taahhüt edilen sermayelerin, Genel Kurul toplantısından önce yatırılmasına ve Genel Kurul’un 27 Şubat 2017 saat 15.00’te Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlık katında toplanmasına karar verilmiştir. Şirketimizin 75 milyon 250 bin TL olan sermayesinin, her bir pay sahibinin hissesine düşen kısmının tamamının en geç 27 Şubat 2017 tarihine kadar pay sahipleri tarafından ödenmesine ve bu hususta pay sahiplerine yazı gönderilmesine karar verilmiştir.” 
Öte yandan yönetim kurulu toplantısında, 27 Şubat’ta yapılacak olağanüstü genel kurul toplantısında şirketin sermaye artırımının da görüşülmesi kararlaştırıldı.

 

10 MİLYONLUK HAFRİYAT ÇALIŞMASI

 

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Büyükşehir’in ilk aşamada 10 milyon 500 bin TL’lik harcamayla, 700 bin metreküp hafriyat çalışması yaptığı belirtildi.

 

İKİ BÜYÜK HİSSE TOBB VE BÜYÜKŞEHİR’İN

 

Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ASO, ATO, ATB ve ANKESOB ortaklığında 26 Mayıs 2015 tarihinde temeli atılan ancak geçen sürede tamamlanamayan fuar merkezi için kurulan Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi A.Ş’nin hissedarlık yapısı şöyle:
* Büyükşehir Belediyesi: Yüzde 24
* Türkiye Odalar Borsalar Birliği(TOBB): Yüzde 24
* Ankara Ticaret Odası (ATO): Yüzde 20
* Ankara Sanayi Odası (ASO): Yüzde 20
* Ankara Ticaret Borsası (ATB): Yüzde 5
* Akyurt Belediyesi: Yüzde 5 
* Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (ANKESOB): Yüzde 2

 

10 GÜN BEKLEDİK CEVAP GELMEDİ

 

Hürriyet Ankara’ya konuyla ilgili açıklama yapan ATO Başkanı Gürsel Baran, “Bizim kafamızda sadece fuar alanının bir an önce hayata geçirilmesi var. Keyfi katılmamak gibi bir derdimiz asla olamaz” dedi. 
Göreve gelir gelmez ilk randevuyu fuar alanı ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten talep ettiklerini belirten Baran, şunları söyledi:
“Biz göreve gelir gelmez fuar meselesi çok önemli dedik, ilk randevu talebimizi Melih Bey’den yaptık. Yaklaşık 1 hafta 10 gün bekledik, cevap gelmedi. Daha sonra sözlü olarak yapalım dedik, yine randevu talebimizi iletmek üzere Melih Bey’i aradık, telefonumuza da çıkmadı. Not bıraktık, ‘biz döneceğiz’ denildi, dönen de olmadı. Tabii bunlar olabilir. Bütün bunlara rağmen art niyet taşımıyoruz. Melih Başkan bizim başkanımız. Herhangi bir sıkınıtmız yok. Herşeyden önce büyüğümüz, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şehrimizin belediye başkanımız. Bizim herhangi bir görüş ayrılığımız ve sıkıntımız yok.

 

RANDEVULARIMIZ VARDI

 

Toplantı konusuna gelirsek; Melih Bey bizi ilk toplantıya davet ettiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızla Odalar ve Borsalar Birliği’nde Ticaret Şurası programı vardı geçen hafta. İç Anadolu’nun sorunlarıyla ilgili konuşmacıydım. Öyle olunca mazeretimizi beyan ederek gidemedik. İkinci davet de perşembe günüydü. Aynı gün aynı saatte Başbakanımız çağırdı. Önceki günkü toplantı için ise bizim önceden tespit edilmiş bakan dahil randevularımız vardı, çıkma şansımız olmadı. Herhangi bir kötü niyet olmadan herhangi bir art niyet taşımadan bu kadar açık.”

 

PARASAL BİR SORUNUMUZ YOK

 

27 Şubat’taki genel kurula katılacaklarını da belirten Başkan Baran, sermaye payı ödemesine ilişkin ise “Sanıyorum mayıs ayı sonuna kadar ödeme süremiz vardı. Bizim zaten maddi parasal bir sorunumuz yok. Ödenmesi gerekenle ilgili arkadaşlarımızla, ilgili istişare kurullarımızla bir karar alırız ona göre hareket ederiz” dedi. Öte yandan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ATB Başkanı Faik Yavuz yurtdışında oldukları için konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. 

İlan veriliş tarihi : 22 02 2017

Son Haberler

Ulusal Haberler


Alman Fuar Alanlarının 3 Yıllık Modernizasyonu İçin 900 Milyon Avro Bütçe
19 Mayıs Atatürkü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
Yurtiçi fuarlarda iki yıl sonrasının fuarları için de İzin alınabilecek
Dünya Fuar Yapım, Fuar Dizayn ve For Fuarcılık İTO İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesinde
2018 Fuar Takvimi Nisan Revizyonu Yayımlandı. Revizyonda 11 Yeni Fuar Yer Alıyor
Zeybekçi: Desteklenen yurtiçi fuar sayısını iki katına çıkaracağız.
Almanya da 2017 de fuarlar stand alanı bazında % 2 büyürken ziyaretçi sayısında % 0,5 azalma görüldü
Eskişehir Fuar Merkezi Haziranda Açılıyor
Şanlı Urfa Fuar Merkezi İnşaatı Sürüyor
Kemalettin Solmaz önümüzdeki iki yıl da SSTD nin Yönetim Kurulu Başkanı
Informa UBM i 4 Milyar Sterline Satın Aldı
2017 Yılında Fuar Endüstrisi Medyada 509.285 Kez Yer Aldı
ITO Başkanı Öztürk: İstanbul Park 2023 ten Sonra Anadolu Yakasının Fuar Alanı Olabilir
TFYD Seçimli Genel Kurulunda Yeni Yönetim Organları Belirlendi
Fuar Desteklerine Yeni Düzenleme
2018 Yurtiçi Fuar Takvimi Çukurova Kitap Fuarı ile Başlıyor
.
2017 Yurtiçi Fuar Sezonu 475 Fuar ile Kapanıyor
SSTD 6ncı Olağan Genel Kurulu Tamamlandı
ITO nun Yeni Başkanı Öztürk Oran
SSTD 6 ncı Genel Kurulu 20 Aralıkta
Şanlı Urfa Fuar Merkezi Yapımı İlerliyor
Tüyap Grubundan 2018 de 10 şehirde 92 fuar
İTO Başkanı ve IDTM Başkan Vekili İbrahim Çağlar Vefat Etti
Alman Fuar Organizatörleri 2018 de 314 Yurtdışı Fuar Düzenleyecek

Dünya HaberleriUlusal HaberlerÜyelerimizden Haberlerİhracatçının Gündemi
Messe Frankfurt
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam