Fuar Sektöründen Haberler

Veri Tabanımızdaki Haber Sayısı: 3836 


Ankara’da Akyurt’a dev fuar alanı projesi. Proje Ankara Büyük Şehir Belediyesi ve 6 sivil toplum örgütü ortaklığında gerçekleşecekAnkara kısa süre sonra 1,1 milyon metre kare alanlı uluslararası bir fuar merkezine sahip olacak.

Akyurt'ta yapılacak fuar merkezi için Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara Sanayi Odası (ASO), Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Ticaret Borsası (ATB), Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB), Akyurt Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Ankara Giyim Sanayicileri Derneği'nin (AGSD) ortaklığında pilot bir şirket kurulacak.

Şirket, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının patronajında hazırlanmakta olan kanuni düzenlemenin hayata geçirilmesinin ardından çalışmalarına başlayacak.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara'nın en önemli sorunlarından birisinin doğru düzgün bir fuar alanı, konferans ya da konser salonunun bulunmaması olduğunu söyledi.

''Bir kentte sadece yolların iyi olması yeterli değil'' diyen Özdebir, kentte sanayinin gelişmesinin yanı sıra üretilen malın satılması için ticaretin de gelişmesine ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Ankara'da da kentin ihtiyacı olan malların toplu olarak teşhir edildiği fuar alanlarının olması gerektiğini belirten Özdebir, bu konunun uzun süredir gündemde olduğunu, geçen yıl Ramazan ayında Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın, Ankara Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, TOBB Başkanı, ATO Başkanı, Borsa Başkanı ve Akyurt Belediye Başkanı ve kendisiyle bir toplantı yaptığını bildirdi. Özdebir, toplantı sonucunda havaalanının hemen bitişiğinde 1 milyon 100 bin metre karelik bir alanın Hazine tarafından fuar merkezi için tahsis edildiğini söyledi.

Söz konusu alanın etrafında fuar merkezini destekleyebilecek otel, restoran, konaklama yerleri gibi ihtiyaçları karşılayabilecek 700 bin metre karelik bir alan daha bulunduğunu ifade eden Özdebir, fuar merkezi için pilot bir şirket kurulacağını, bu şirketin kuruluşuyla ilgili gerekli izinlerin alındığını, ana sözleşmesinin de hazırlandığını bildirdi.

2 bin 500 lira sermayeli bu şirketin büyük ortağının yüzde 34 ile Büyükşehir Belediyesi olduğunu anlatan Özdebir, şirkette TOBB'un yüzde 24, ASO, ATO ve İl Özel İdaresi'nin yüzde 10'ar, Akyurt Belediyesi ve ATB'nin yüzde 5'er, ANKESOB ve AGSD'nin de yüzde 1'er payı bulunduğunu kaydetti.

Ankara'da sıfırdan kurulacak bu fuar merkezinin hem yatırım masrafları açısından hem de organizasyonun tutması için belli bir süre destek sağlanması gerektiğine işaret eden Özdebir, şöyle konuştu:

''Sanayi ve Ticaret Bakanlığının patronajında yürütülen bir çalışma var. Fuarlarla ilgili genel bir kanuni düzenleme yapılacak. Bu fuar merkezi de onun içinde değerlendirilecek. Bu düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz. Buraya bazı muafiyetlerin tanınması lazım. KDV istisnası, belli bir süre işletme masraflarının düşürülmesi açısından vergi muafiyetleri sağlanabilir.

Kanuni düzenleme tamamlanır tamamlanmaz çalışmalarımıza başlayacağız. İlk etapta 50 bin metre karelik bir kapalı alan yapıp devamını peyder pey gerçekleştirelim düşüncesindeyiz. 50 bin metre kare iyi bir rakam. Bu alan 2 sene içinde yapılır.''

Fuar merkezi için ayrılan arazinin havaalanına yakın olduğunu, ancak şehirle irtibatının biraz daha geliştirilmesi gerektiğini belirten Özdebir, metronun buraya kadar uzatılabileceğini, bunun için gerekli potansiyelin olduğunu dile getirdi.

Metronun Keçiören'e kadar alt yapısının hemen hemen tamamlanmış durumda olduğuna dikkati çeken Özdebir, metronun buradan Akyurt'a devam etmesinin düşünüldüğünü, havaalanına doğru alternatif bir yol projesinin de bulunduğunu kaydetti.

Fuar merkezinde inşaa edilecek salonların konferans ya da konser salonuna dönüştürülebilecek şekilde dizayn edileceğini vurgulayan Özdebir, 1,1 milyon metre karelik alan içinde rekreasyon, piknik ve spor alanları da yapılacağını söyledi.

Merkezin etrafındaki 700 bin metre karelik alanın da fuara hizmet edecek diğer fonksiyonların oluşacağı yerler olarak tasarlandığını bildiren Özdebir, imar planlarının da buna uygun olarak yapıldığını ve onaylandığını ifade etti.

Özdebir, fuar merkezi için yapılacak yatırımın tutarıyla ilgili olarak da ''Organizasyonun korkulacak büyüklükte bir bütçesi olmayacak. Paydaş kuruluşların hepsi bu masrafları karşılayabilecek potansiyelde. Ayrıca uluslararası fuarlar düzenleyen, işleten firmalarla da bu anlamda işbirliği yapılacak. Belki buraya o firmalar tarafından sermaye aktarımı yapılacak'' diye konuştu.

ASO Başkanı, başta İstanbul'un Anadolu yakası olmak üzere her ilde bir fuar alanı yapılmasının düşünüldüğünü de sözlerine ekledi.

İlan veriliş tarihi : 08 05 2009

Son Haberler

Ulusal Haberler


Yurtiçinde fuar düzenleme yetki belgesine sahip organizatör sayısı 229 a çıktı.
Alman Fuar Alanlarının 3 Yıllık Modernizasyonu İçin 900 Milyon Avro Bütçe
19 Mayıs Atatürkü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
Yurtiçi fuarlarda iki yıl sonrasının fuarları için de İzin alınabilecek
Dünya Fuar Yapım, Fuar Dizayn ve For Fuarcılık İTO İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesinde
2018 Fuar Takvimi Nisan Revizyonu Yayımlandı. Revizyonda 11 Yeni Fuar Yer Alıyor
Zeybekçi: Desteklenen yurtiçi fuar sayısını iki katına çıkaracağız.
Almanya da 2017 de fuarlar stand alanı bazında % 2 büyürken ziyaretçi sayısında % 0,5 azalma görüldü
Eskişehir Fuar Merkezi Haziranda Açılıyor
Şanlı Urfa Fuar Merkezi İnşaatı Sürüyor
Kemalettin Solmaz önümüzdeki iki yıl da SSTD nin Yönetim Kurulu Başkanı
Informa UBM i 4 Milyar Sterline Satın Aldı
2017 Yılında Fuar Endüstrisi Medyada 509.285 Kez Yer Aldı
ITO Başkanı Öztürk: İstanbul Park 2023 ten Sonra Anadolu Yakasının Fuar Alanı Olabilir
TFYD Seçimli Genel Kurulunda Yeni Yönetim Organları Belirlendi
Fuar Desteklerine Yeni Düzenleme
2018 Yurtiçi Fuar Takvimi Çukurova Kitap Fuarı ile Başlıyor
.
2017 Yurtiçi Fuar Sezonu 475 Fuar ile Kapanıyor
SSTD 6ncı Olağan Genel Kurulu Tamamlandı
ITO nun Yeni Başkanı Öztürk Oran
SSTD 6 ncı Genel Kurulu 20 Aralıkta
Şanlı Urfa Fuar Merkezi Yapımı İlerliyor
Tüyap Grubundan 2018 de 10 şehirde 92 fuar
İTO Başkanı ve IDTM Başkan Vekili İbrahim Çağlar Vefat Etti

Dünya HaberleriUlusal HaberlerÜyelerimizden Haberlerİhracatçının Gündemi
Messe Frankfurt
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam