News From Trade Fair Industry

Total Number of News in our Database: 3893 


Annual Trade Show Incentives Reached to 765 Million TLTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracata yönelik devlet yardımları açısından 2019’un "altın yıl" olduğunu ifade ederek, "Destek bütçesinde Cumhuriyet tarihinin rekoru kırdık ve 3.2 milyar lira ile bugüne kadarki en yüksek ihracatta devlet desteğine ulaştık. 2020’de mal ve hizmet ihracatımız için toplam 3.8 milyar liralık destek bütçesini ihracatçımıza sunacağız" dedi. AA muhabiri Merve Özlem Çakır’ın sorularını yanıtlayan Pekcan, destekleri üç olgunluk safhasında tanımladıklarının altın çizerek, bunlardan ilkinin ihracata hazırlık safhası, ikincisinin pazarda tutundurma, üçüncüsünün ise markalaşma ve tasarım aşaması olduğunu belirtti.

TURQUALITY’YE 685 MİLYON

Bu kapsamda yurt dışı fuar katılım desteği, Küresel Tedarik Zinciri, tasarıma ve tasarım ofisleri kurulmasına yönelik destekler, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Ur-Ge), Turquality, pazara giriş gibi destekler sağladıklarını anlatan Pekcan, bu desteklerin pek çoğunu hizmet ihracatı için de sunduklarını kaydetti. Ur-Ge kapsamında 78 proje müracaatı aldıklarını kaydeden Bakan Pekcan, 2019 yılında 49 milyon lira ödeme ile heyetlere ilave olarak, projelerde, 105 ayrı eğitim düzenlediklerini ve 35 farklı alanda danışmanlık alınarak firmaların yurt dışı pazar koşullarına hazırlandığını söyledi. Marka/Turquality programı kapsamında toplam 685 milyon lira destek ödemesi yaptıklarını belirten Pekcan, tasarım destekleriyle firmalara yaptıkları ödemelerin 2019 yılında 150 milyon lirayı aştığını bildirdi.

FUAR DESTEĞİ 624 MİLYON

Yurt dışı pazarlara girişte zorunlu olarak aranan belgeler ve sertifikasyonun elde edilmesi için verdikleri Pazara Giriş Belgeleri Desteği için 2019’da 56.8 milyon lira ödeme yaptıklarını belirten Pekcan, Yurtdışı Fuar Katılım Destekleri kapsamında da 624.1 milyon lira ödeme yapıldığını vurguladı. 2019’da ise 48 yurt içi fuarı destek kapsamına alarak toplam 77.9 milyon lira ödeme yaptıklarını açıklayan Pekcan, yurt dışında açılan ofis, depo, showroom, mağaza gibi birimlerine ilişkin kira giderleri, tanıtım faaliyetleri ile Türkiye markalarının yurt dışında tescil ettirilmesi ile ilgili giderlerinin bir kısmını da karşıladıklarına işaret ederek, toplam 169.4 milyon lira destek ödemesi yapıldığını bildirdi. Pekcan, Türkiye Ticaret Merkezleri’ne (TTM) ise 18.8 milyon lira destek ödemesi yaptıklarını aktardı. 

Publishing date : 23 01 2020
Messe Frankfurt
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam